Međunarodni dan šuma: Globalni izazovi i upravljanje šumama u RS

Značajniji napori ka podizanju svijesti o značaju šumskih ekosistema započeti su 2012. godine, kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila 21. mart Međunarodnim danom šuma. Na ovaj dan, zemlje širom svijeta na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou sprovode aktivnosti usmjerene na šume i drveće. Jedna od najvećih proslava ovog Međunarodnog dana održava se danas u […] Članak Međunarodni dan šuma: Globalni izazovi i upravljanje šumama u RS se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Mar 23, 2025 - 06:16
 0  9
Međunarodni dan šuma: Globalni izazovi i upravljanje šumama u RS

Značajniji napori ka podizanju svijesti o značaju šumskih ekosistema započeti su 2012. godine, kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila 21. mart Međunarodnim danom šuma. Na ovaj dan, zemlje širom svijeta na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou sprovode aktivnosti usmjerene na šume i drveće.

Jedna od najvećih proslava ovog Međunarodnog dana održava se danas u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku.

Ove godine, tema Međunarodnog dana šuma nosi naziv Šume i hrana. Šume predstavljaju važan izvor hrane za milijarde ljudi. Osim što nam šuma direktno obezbjeđuje voće, kafu, kakao i druge plodove, ona predstavlja dom za divlje životinje koje su takođe izvor hrane. Tu su i drugi resursi, od bambusa do drveta od kojih se izrađuje namještaj, papir i slični proizvodi.

Takođe, šume su izvor energije za brojna domaćinstva koja se griju na drva. Jedan od najvažnijih prirodnih resursa koji omogućavaju jeste slatka voda, zahvaljujući svojim šumovitim slivovima.

Prema podacima Srbija šume, šuma na samo jednom hektaru proizvede oko 800 tona kiseonika godišnje. Pored toga, one jonizuju vazduh i prečišćavaju ga od prašine. Jedan hektar četinarske šume za godinu dana filtrira do 35 tona prašine, a lišćarske do 76 tona.

Pročitajte još:

Međutim, neodrživim pristupom planeta gubi 10 miliona hektara šuma godišnje uslijed krčenja i oko 70 miliona hektara zbog požara, prema podacima Ujedinjenih nacija. Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), godišnja stopa krčenja šuma iznosi oko 1,3 miliona kvadratnih kilometara po deceniji, iako je stopa opala u nekim područjima početkom 21. vijeka zahvaljujući poboljšanim praksama upravljanja šumama i uspostavljanju prirodnih rezervata. Najveće krčenje šuma događa se u tropskim oblastima, gdje postoje različite vrste šuma, od kišnih šuma do sušnih šumskih područja.

Šume Republike Srpske predstavljaju najveće šumskoprivredno preduzeće u Bosni i Hercegovini, a od 2008. godine imaju FSC sertifikaciju. FSC (Forest Stewardship Council) je međunarodna organizacija koja postavlja standarde za održivo upravljanje šumama, a njihov sertifikat potvrđuje da se upravljanje šumama odvija u skladu s visokim ekološkim, socijalnim i ekonomskim principima.

Kako se navodi, Šume Republike Srpske upravljaju najvećom površinom zaštićenih šuma u Bosni i Hercegovini, koje čine 36.803,72 hektara u Republici Srpskoj.

Energetski portal

Članak Međunarodni dan šuma: Globalni izazovi i upravljanje šumama u RS se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow