Matične ćelije: o bankama, čuvanju i terapijama

Matične ćelije su nediferencirane ćelije koje imaju sposobnost da se razviju u različite vrste tjelesnih ćelija. Njihov terapeutski značaj je najveći kod bolesti krvi i imunološkog sistema, ali nisu „lijek za sve" — njihova primjena je specifična, ograničena i još uvijek predmet brojnih istraživanja. The post Matične ćelije: o bankama, čuvanju i terapijama appeared first on Nauka govori.

Jul 13, 2025 - 21:33
 0  11
X
Matične ćelije: o bankama, čuvanju i terapijama
  • Matične ćelije su nediferencirane ćelije koje imaju sposobnost da se razviju u različite vrste tjelesnih ćelija. Njihov terapeutski značaj je najveći kod bolesti krvi i imunološkog sistema, ali nisu „lijek za sve” — njihova primjena je specifična, ograničena i još uvijek predmet brojnih istraživanja.
  • Lažna obećanja i obmanjujući marketing: privatne banke često reklamiraju matične ćelije kao lijek za stanja poput autizma, iako za ta stanja ne postoje odobrene terapije matičnim ćelijama. Ovakva praksa roditeljima stvara lažnu nadu i vodi ih ka skupo plaćenim, ali naučno neutemeljenim uslugama.
  • Ograničena upotreba u stvarnom liječenju: većina terapija matičnim ćelijama danas je odobrena samo za bolesti krvi poput leukemija i imunoloških poremećaja. Autologne terapije (vlastitim ćelijama) imaju ograničenja – ako osoba ima genetički predisponiranu bolest, vlastite ćelije neće pomoći jer nose isti defekt.
  • Tehnička i biološka ograničenja: uzorci iz pupkovine često nisu dovoljni za liječenje odraslih osoba, jer sadrže premalo ćelija. Njihova terapijska vrijednost je realna uglavnom kod djece, a čak i tada – pod vrlo specifičnim medicinskim uslovima.

 

Najranjiviji smo kada su u pitanju naša djeca. Ako očekujete bebu, imaćete mnogo odluka da donesete, a nedovoljno vremena da sve to uradite. Možda ste razmišljali o krioprezervaciji stanica iz pupčane vrpce novorođenčeta. Možda ste na poslu čuli da je neko to već učinio. Možda je to učinio neko od vaših poznanika. Ili ste vidjeli reklamu za kompanije koje nude tu uslugu. Gotovo da nema ginekološke ordinacije bey reklama za kompanije čuvanje matičnih ćelija. Kako god, sigurnost još nerođenog djeteta i socijalni oreol brižnog roditelja su stvari vrijedne danonoćnog razmišljanja i vaganja.

Cijena usluge pohrane matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce

Kako je ovo nešto relativno novo u regionu, javljaju se mnoga pitanja koja se, ipak, svode na jedno – da li je pohrana matičnih stanica krucijalna potreba, osiguranje djeteta, odraz brige ili je to modni hir i samo novi produkt u zbrci potrošačkog društva? Neki od jedtinijih paketa usluge pohrane matičnih ćelija sa pupčanom vrpcom na 20 godina u BiH i regionu je oko 2600 eura.

Inače zbog inflacije, ova usluga je u proteklim godinama poskupljivala.- 2017. je iznosila 2000 EUR za isti period čuvanja. Da li se isplati? Lažna obećanja i marketing u industriji pohrane,

Lažna obećanja i marketing u industriji pohrane

Osim cijene, veliki problem je i to što kompanije koje nude uslugu pohrane matičnih ćelija prosto nisu iskrene – oni pišu na svojim sajtovima da matične ćelije liječe bolesti za koje još nema odobrena terapija matičnim ćelijama. Tako ćete vidjeti da tvrde kako najviše uspjeha terapije matičnim ćelijama imaju kod autizma, što je davanje lažne nade – ne postoji niti jedna odobrena terapija za poremećaje iz autističnog spektra matičnim ćelijama u ovom trenutku. Ako neka klinika to radi, ili je u pitanju eksperimentlni program – kliničko testiranje ili pseudomedicinski postupci. Postoji nada za liječenje matičnim ćelijama cerebralne paralize, ali ni tu nema odobrenih terapija.

Trenutno odobrene terapije matičnim ćelijama su uglavnom  one za bolesti krvi – različite limfome, mijelome, leukemije, neke za melanomimunološke deficijencije i neke poremećaje imunološkog sistema, neke anemije (u nekim bolnicama za aplastičnu anemiju), beta talasemiju, anemiju sprastić ćelija, Kronovu bolest, multiplu sklerozu (u bolnicama, čini se da je terapija još uvijek na nivou kliničkih istraživanja), neka oštećenja hrskavice i neke očne bolesti – neka retinalnu distrofiju i oštećenja rožnice.

Šta su matične ćelije, vrste matičnih ćelija i zašto ih čuvamo?

Zašto su matične ćelije (matične stanice /stem ćelije /stem cells toliko važne? U našem organizmu postoji oko 200 različitih tipova ćelija, ali sve one imaju isti genetički materijal. Razlike u izgledu i funkciji između ovih ćelija/stanica su prouzrokovane različitom ekspresijom gena, odnosno, dijelova genetičke informacije. Najprostije rečeno, neki geni su na „isključeno”, dok su drugi na opciji „uključeno”.

Veliki broj vrsta ćelija su tako usko specijalizirane u organizmu da se ne mogu više dijeliti. To, opet, znači, da, ukoliko dođe do oštećenja tkiva izgrađenog od takvih visokospecijaliziranih ćelija (npr. mišićno tkivo, nervni sistem) ne može doći do regeneracije, oštećenja su trajna ili imaju smrtni ishod.

Za razliku od tih ćelija, matične ćelijasu mlade, nediferencirane i posjeduju potencijal da se razviju u mnoge druge ćelelije. Diferencijacija obuhvata niz promjena u kojima ćeleijapotpuno dobiva svoj identitet, prilagođava svoju građu i na kraju  počinje izvršavati svoju ulogu.

Ipak, matične ćelije imaju svoja ograničenja i nisu „svemoguće”. Potencijal da se razviju u sve druge vrste ćelija imaju samo matične ćelije nastale netom nakon prvih dioba oplođene jajne ćelije/stanice. Upotreba takvih, tzv. embrionalnih ćelija u terapeutske svrhe je danas zabranjena, iz bioetičkih razloga, jer, da bi se dobile ove matične stanice, embrion se mora razoriti u laboratoriji.

Drugi vid matičnih ćelija su tzv. „adultne”, odnosno, „odrasle”, ne-embrionalne. Bioetičkih prepreka za upotrebu ovih ćelija u medicinske svrhe nema. Izvori ovih ćelija su koštana srž, krv pupkovine i periferna krv te pulpa kutnjaka (potonja daje vrlo malu količinu matičnih ćelija). Upravo je krv iz pupčane vrpce vrlo bogata potrebnim stem ćelijama (u struci poznatim kao CD34+ jer sadrže protein CD34), a do kojih se dolazi bez komplikovane i bolne procedure punkcije koštane srži. Međutim, ove ćelije su izgubile dio  svoje moći da iz njih nastanu druge vrste ćelija – mogu nastati ćelije krvnih linija i mezenhimalne ćelije i zbog toga  ove ćelije ne mogu da služe u terapijama za svaku potencijalnu bolest.

Treći vid matičnih stanica jesu reprogramirane diferencirane ćelije, tzv. „inducirane pluripotentne stem“, iPSC. One nastaju tako što se diferencirane ćelije reprogramiraju sa 4 faktora – ključna gena (Yamanaka faktori) i one isto nalaze primjenu u ispitivanjima i potencijalnim terapijama. Još uvijek nema odobrenih terapija ovim tipom matičnih ćelija (podaci iz marta 2025). Problemi sa iPS su različiti: pokazuju tumorogeničnu aktivnost, genomsku nestavilnost i neefikasnu integraciju u tkivo domaćina.

 

 

Banke matičnih ćelija – kako se čuvaju ćelije pupkovine

Čuvanje ćelija pupkovine i tkiva, u kojima bi moglo biti traženih matičnih ćelija je skupo. Ali, plaćanje se vrši tek onda kada naručilac usluge dobije potvrdu da je uzimanje uzorka bilo uspješno tj. da u uzorku ima dovoljno stanica koje bi se mogle koristiti za eventualnu terapiju. Uzimanje krvi i tkiva iz pupčane vrpce obično radi obučeno osoblje ginekološko-akušerskih odjela klinika, a uzorak se šalje u centrale ovih kompanija (Belgija, Holandija, Njemačka).

Matične ćelije iz pupkovine (tačnije iz krvi pupčane vrpce) čuvaju se u kriogenim uslovima, odnosno na temperaturi tečnog azota, oko -196°C.

Uzorke neke kompanije čuvaju čak na dvije lokacije, iz sigurnosnih razloga. Potrebno je tražiti kompanije koje su stabilne i koje pružaju najveći nivo osiguranja, uključujući i osiguranje uzoraka za slučaj da kompanija bankrotira te transparentan i jasan ugovor.

Po isteku ugovora od 20 ili 25 godina, donor matičnih ćelija, osoba koja će u to vrijeme već biti punoljetna, odlučuje šta će uraditi sa uzorkom – da li će nastaviti čuvanje u privatne svrhe i obavezati se na plaćanje godišnjeg iznosa  (koji nije moguće predvidjeti u ovom trenutku, a očito je da poskupljuje) ili će donirati uzorak u neku javnu banku matičnih ćelija i time potencijalno spasiti nečiji tuđi život.

Danas se nude paketi i sa dužim dokom čuvanja. 30, 40, pa čini mi se i 50 godina.

Ili, možda, jednostavno uništiti uzorak. Još se ne zna koliko se dugo ove matične ćelije mogu čuvati navedenom metodom. Teorijski, beskonačno dugo. Praktično – još nije bilo slučajeva višedecenijskog čuvanja ovih ćelija koji bi dokazali ili opovrgli teoriju. Sama predstavništva kompanija već na svojim web-stranicama nude mnoštvo podataka i imaju podrobno razrađen plan marketinga i plan interakcije sa potencijalnim naručiocima. Međutim – sa ovim kompanijama postoje i problemi i nesigurnosti, kao u slučaju kada su čuvani uzorci – jednostavno nestali. Ili šta ako banka matičnih ćelija prosto ode u stečaj, bankrotira, preuzmem je druga kompanija?

Trenutna primjena i ograničenja terapija matičnim ćelijama

Na ovim web-stranicama piše da je matičnim stanicama moguće liječiti oko 70 bolesti. Na nekim sajtovima ovakvih kompanije se daju obećanja koja nisu realistična, da terapije matičnim ćelijama daju najbolje rezultate kod autizma, cerebralne paralize – u najboljem slučaju te terapije su u fazi ispitivanja ali nisu odobrene. Kao što sam već istakla, odobrene terapije matičnim ćelijama i krvi pupkovine su uglavnom one za različite bolesti krvi, što ni ne čudi jer se od ovih ćelija upravo mogu i diferencirati ćelije krvnih loza ili mezenhima. Ali ne i ćelije jetre, nervne ćeije i druge.

Prim.doc.dr.sc Meliha Sakić, ljekar specijalista pedijatar Pedijatrijske klinike Kliničkog Centra Univerziteta Sarajevo, subspecijalista pedijatrijske hematologije i onkologije, smatra da je ovaj vid liječenja naša sadašnjost i potvrđuje da danas postoji veliki broj bolesti koje se mogu liječiti na ovaj način.

„Danas se matičnim ćelijama liječe razne leukemije, mijelodisplatični sindromi, limfomi, nasljedne abnormalnosti eritrocita, abnormalnosti trombocita, anemije, neki poremećaji imunog sistema, metabolički poremećaji, neka autoimuna oboljenja te neki oblici raka koji nisu vezani za krvni sistem, poput retinoblastoma i neuroblastoma“, kazala je dr Sakić.

Također, i ona naglašava da, osim terapija koje se danas primjenjuju, postoji i niz terapija koje se klinički istražuju (bolesti za koje se pokazalo da je tretman matičnim stanicama djelotvoran, ali da još uvek nije prihvaćen kao standardna terapija) te niz onih koje se tek eksperimentalno istražuju.

Prof.dr.sc Srećko Gajović, sa Hrvatskog instituta za istraživanje mozga, jedan je od onih koji se bave istraživanjima matičnih ćelija. On objašnjava kako se iz pupčane vrpce mogu dobiti krvotvorne (hematopetske) i nediferencirane mezenhimske ćelije.

Krvotovorne stanice“, nastavlja Gajović, “mogu se koristiti već danas u postupku presađivanja koštane srži. Međutim, količina ćelija je premala za odraslu osobu, pa se ovaj postupak većinom koristi kod djece”.

„Od nedifirenciranih mezenhimskih stanica mogu se diferencirati razne vrste stanica, te su se počele testirati za neke terapijske primjene. Za sada ne možemo predvidjeti koliko bi ovi testovi mogli biti uspješni, jer se pacijenti moraju pratiti dugi niz godina.”, dodao je dr Gajović.

Treba shvatiti još nekoliko problema sa matičnim ćelijama i terapijama njima: ako neko u svojoj genetičkoj informaciji ima mutacije koje ga čine sklonim zan neku bolest, recimo limfom leukemiju – autologna transplantacija, odnosno terapija vlastitim matičnim ćelijama neće puno toga promijneiti – vi opet u organiza stavljate ćelije koje imaju isti problem i isto mogu da odu putem bolesti. Ovo je još jedan razlog za jačanje sistema tzv. alogenih transplantacija i doniranje ćelija koje nisu od  istog pacijenta.

Sve više u svijetu razne asocijacije pedijatara i etičke komisije upiru prstom u privatne komercijalne banke matičnih stanica iz pupčane vrpce. Te stanice se, dakle, čuvaju za slučaj potrebe autologne transplantacije tj. infuzije matičnih ćelija (staćelijenice donora se daju donoru, a ne nekom drugom licu, stanice maksimalno odgovaraju donoru).

Američka Akademija pedijatara želi obeshrabriti ovu praksu, jer su mišljenja da stanja za koja se može koristiti terapija matičnim stanicama već postoje kao premaligne promjene u stanicama krvi pupkovine pri autolognoj transplantaciji.

U pregledu iz 2017. objavljenom u Pediatrics (2), navodi se:

„Do danas, javne i privatne banke krvi pupkovine imaju različite svrhe. Privatne banke služe roditeljima koji odluče sačuvati krv pupkovine svoje djece za moguću autolognu (vlastitu) upotrebu kasnije u životu, iako do sada postoji malo dokaza koji podržavaju upotrebu u tu svrhu. Privatne banke također čuvaju krv pupkovine za porodičnu upotrebu, u slučajevima kada u porodici postoji brat ili sestra kojoj je potrebna transplantacija ili postoji genetski rizik da će budući brat ili sestra imati bolest koja se može liječiti transplantacijom.

Prema analizi iz 2023 (3) autologna transplantacija hematopetskih matičnih ćelija (to su upravo ove iz krvi pupkovine) je ograničena.

Istovremeno, sve ove organizacije ne poriču terapeutsku vrijednost matičnih ćelija, naročito onih iz pupčane vrpce i potiču stvaranje javnih banaka stanica koje bi služile za alogenu transplantaciju (sa jedne na drugu osobu, osobe mogu i ne moraju biti u srodstvu). Ipak, treba reći da u našem regionu nema prakse osnivanja javnih banaka matičnih stanica i mreže donora ovih stanica te da, za sada, komercijalnim bankama nema alternative.

S obzirom na nesigurnost privatnih kompanija za čuvanje matičnih ćelija, bilo bi vrlo pametno imati javni banku – kako ćelija koštane srži, tako i matičnih ćelija iz krvi pupkovine, ali to je veoma skupo ulaganje za države i javne zdravstvene sisteme. Danas za većinu država – nemoguće.

Sljedeća stvar je i to što uzorak pupčane vrpce ne mora da ima zadovoljavajuću količinu ovih ćelija (ali tada ni ne plaćate uslugu), I još nešto – čak i ako ima, ova količina je zapravo nedovoljna za liječenje odrasle osobe. Uglavnom su to terapija za djecu u slučajevima dječih onkoloških bolesti, što možda i jeste najvažnija stavka – da se dijete izliječi. Ali teško da će odrasloj osobi biti od pomoći ove ćelije.

 

Gajović ističe da zamjerka stanicama, koje bi uzeli od bolesnika i onda ga njima liječili, postoji, jer će one ponovo razviti bolest od koje pacijenta želimo izliječiti. ”

„To jako ovisi o prirodi te bolesti“, pojašnjava Gajović, “te od vrste stanica koje bi se upotrijebile. Ne mislim da su bolesti zbivanja koja neminovno pogađaju neku jedinku, te stanice bolesnika mogu ponuditi vrijednu alternativu. Primjerice, ako je osoba dobila moždani udar, izliječimo li je s nekom vrstom stanica, ona će i dalje imati sklonost moždanom udaru, ali ne zato što je dobila svoje vlastite stanice, već jer je jednostavno krvožilni sustav mozga zbog nekog razloga slabiji i pridonosi riziku bolesti.

Međutim, vratimo se terapeutskom značaju matičnih ćelija danas. Prim. Sakić smatra kako bi procenat izlječenja djece oboljele od leukemije bio veći, da je postojala mogućnost upotreba matičnih stanica iz pupkovine. Ona ističe da procenat djece oboljele od leukemije u BiH iznosi oko 3.4% na 100 000 djece, što ne odstupa od svjetskih pokazatelja, a da je procenat izliječene djece 70-80%.

„Terapija ovim matičnim stanicama“, Sakić naglašava, skraćuje period hemoterapije za pola i omogućava kvalitetniji oporavak.

Za neke bolesti matične stanice/ćelije su jedina moguća  terapija, a za neke druge bolesti one se koriste samo kada druge terapije nisu dale rezultat ili je bolest izuzetno agresivna i brzo se razvija.

Većina bolesti za koje je transplantacija matičnih stanica jedini tretman su poremećaji stanica krvi. Velika većina standardnih terapija su alogene, gde pacijent mora imati odgovarajućeg donatora.

Kada govorimo o upotrebi matičnih ćelija u budućnosti i eksperimentalnim istraživanjima ove oblasti, Gajović potvrđuje kako na Hrvatskom institutu za istraživanje mozga za sada koriste fetalne stanice dobivene iz mišjeg mozga od kojih pripremaju živčane matične stanice. Namjera im je uskoro uzgajati i mezenhimske matične stanice dobivene iz mišje koštane srži te potom preći na matične stanice dobivene od odraslih ljudi, pripremajući u nekoj daljoj budućnosti klinički eksperiment kojim bi se djelovanje ljudskih matičnih stanica provjerilo na ljudima, u primjeni na bolesnicima. „Premda stanice jedne jedinke dajemo drugoj, nema odbacivanja stanica, zato što su svi miševi ove linije genetički identični.“- dodaje Gajović.

Stav biotičara

Za kraj, pitala sam za mišljenje i prof. dr. Arthura L. Caplana, šefa Odjeljenja za medicinsku etiku pri Langone Medicinskom Centru New York University, koji je jedan od vodećih američkih bioetičara danas. Evo šta je rekao:

„Oni koji pokušavaju regrutovati roditelje da pohrane krv iz pupkovine, govore o terapiji matičnim stanicama kao da je to alhemija i kao da znaju kako da sigurno pretvore ove stanice u bilo šta potrebno za liječenje, baš kao što su alhemičari u prošlosti pokušavali da pretvore neplemenite metale u zlato. Ali, nauka još nije ni blizu tome. Ako i istraživači budu u budućnosti imali uspjeha u tome, ne mora značiti da će matične stanice biti iz krvi pupkovine. Krv pupkovine može biti samo jedan i to limitiran izvor matičnih stanica. Inducirane matične stanice su obećavajuća tehnika dobijanja matičnih stanica. Ali ta metoda je još u povoju i trebaće obaviti mnogo studija na životinjama prije nego što se isproba na ljudima.” 

Pročitajte više o slučaju izgubljenih matičnih ćelija, Cryo Save

Zaključak

Ako ste roditelj koji razmišlja o pohranjivanju matičnih ćelija u neku od privatnih banaka, trebate prvo razmisiliti koliko vam je ova investicija vrijedna. Jako je ograničena upotreba ovih ćelija danas, ali ne znači da za 20 godina neće biti nekih više terapija koje su odobrene. No količina matičnih ćelija u tim uzorcima je mala i teško da će moći pomoći vaše odraslom djetetu. Ako planirate ivše djece – možda će krv pupkovine jednog djeteta pomoći drugom.

Također – ispitajte stranice privatnih kompanija – da li na svojim stranicama obećavaju terapije matičnim ćelijama koje još nisu odobrene u nadi da vas navuku? jako puno roditelja se boji autizma i onda ti predatori u kompanijama obećavaju kako su terapije matičnim ćelijama magični lijek – dok u stvarnosti te terapije nisu odobrene osim u nekim sumnjivim klinikama (recimo u Južnoj Americi).

Ako imate dovoljno novca da se ne morate zadužiti za ovakvu vrstu obezbjeđenja – slobodno to uraidite iako je upotrebna vrijednost upitna. Uraditi i to ako bar jedno od partnera ima istoriju onkoloških bolesti krvi u porodici.

Ali ne očekujte čuda i svemogućnost.

Izvori i reference:

  1. Euro GCT
  2. Shearer WT, Lubin BH, Cairo MS, Notarangelo LD; SECTION ON HEMATOLOGY/ONCOLOGY; SECTION ON ALLERGY AND IMMUNOLOGY. Cord Blood Banking for Potential Future Transplantation. Pediatrics. 2017 Nov;140(5):e20172695. doi: 10.1542/peds.2017-2695. PMID: 29084832; PMCID: PMC6091883.
  3. Testi AM, Moleti ML, Angi A, Bianchi S, Barberi W, Capria S. Pediatric Autologous Hematopoietic Stem Cell Transplantation: Safety, Efficacy, and Patient Outcomes. Literature Review. Pediatric Health Med Ther. 2023 May 31;14:197-215. doi: 10.2147/PHMT.S366636. PMID: 37284518; PMCID: PMC10239625.

Naslovna ilustracija je napravljena pomoću alata generativne umjetne inteligencije.

Napomena: ovaj članak je prvi put objavljen 2017. a potom ažuriran 2025. novim radovima, bulletpoints na početku teksta i cijenama usluge.

The post Matične ćelije: o bankama, čuvanju i terapijama appeared first on Nauka govori.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow