Kina postala glavni kupac kanadske nafte

Trgovinski rat Kine sa SAD pomjerio tokove sirove nafte The post Kina postala glavni kupac kanadske nafte appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

Maj 16, 2025 - 20:26
 0  10
Kina postala glavni kupac kanadske nafte

PEKING/OTAVA – Kina se pojavila kao glavni kupac kanadske nafte koja se isporučuje proširenim naftovodom Trans Mountain, pokazali su podaci o praćenju brodova, jer je trgovinski rat sa Sjedinjenim Američkim Državama pomjerio tokove sirove nafte u godini otkako je naftovod počeo sa radom, navodi Reuters.

Novo interesovanje Kine za kanadsku naftu dolazi u trenutku kada je trgovinski rat američkog predsjednika Donalda Trampa (Donald Trump) zategao odnose između dugogodišnjih saveznika Vašingtona i Otave. To takođe odražava uticaj američkih sankcija na sirovu naftu iz zemalja poput Rusije i Venecuele.

Kanada je četvrti najveći proizvođač nafte na svijetu, ali njena glavna provincija Alberta, proizvođač nafte, nema izlaz na more i ima ograničen pristup lukama sa plimom i osekom. To znači da se najveći dio kanadske nafte – oko četiri miliona barela dnevno ili 90 odsto – izvozi u SAD putem cjevovoda koji idu u pravcu sjever-jug.

Trans Mauntin, vrijedan 34 milijarde kanadskih dolara (24,40 milijardi američkih dolara), jedini je kanadski naftovod istok-zapad, koji prenosi naftu do pacifičke obale gdje se može utovariti u tankere za izvoz. Proširenje, koje je počelo sa radom 1. maja 2024. godine, utrostručilo je kapacitet cjevovoda na 890.000 barela dnevno i otvorilo mogućnosti za kanadsku naftu duž zapadne obale SAD i na azijskim tržištima.

Iako je nafta trenutno izuzeta od američkih tarifa, Kanada je nastojala da diverzifikuje svoj izvoz zbog eventualnih budućih američkih carina na svoju sirovu naftu i Trampovih prijetnji da će anektirati zemlju. Kanada je u prosjeku isporučivala oko 207.000 barela dnevno (bpd) u Kinu otkako je proširenje Trans Mauntin pojačano do punog rada u junu prošle godine, pokazali su podaci praćenja brodova na Kpleru. To je bio ogroman porast sa prosjeka od oko 7.000 bpd u deceniji do 2023. godine. SAD su u istom periodu preuzele oko 173.000 bpd iz cjevovoda.

Kinesko prvo mesto kao kupca TMX-a prkosi nekim ranim očekivanjima da će SAD biti najveći kupac sirove nafte koja se isporuči putem cjevovoda, koji je u vlasništvu kanadske vlade. Mnogi su očekivali da će njeni bareli stići na zapadnu obalu, za razliku od Azije, koja ima pristup jeftinijoj ruskoj nafti.

Međutim, Trampova protekcionistička politika je posljednjih mjeseci učinila Kanadu privlačnijom za kineske kupce, rekao je Filip Ro (Philippe Rheault), direktor Kineskog instituta na Univerzitetu u Alberti. Kina je takođe bila nevoljna da se previše oslanja na ruske zalihe energije, rekao je Ro i dodao da su mnoge kineske rafinerije takođe svjesne američkih sankcija i stoga pokušavaju da diverzifikuju svoju proizvodnju, odvajajući se od nafte iz Venecuele i drugih mjesta.

U godini nakon proširenja cjevovoda, kanadski izvoz sirove nafte u zemlje osim SAD porastao je za skoro 60 odsto, dostigavši godišnji rekord od oko 183.000 barela dnevno u 2024. godini, prema podacima Statističkog zavoda Kanade. Podaci o praćenju brodova pokazali su da druge zemlje koje kupuju kanadsku sirovu naftu uključuju Južnu Koreju, Japan, Indiju, Brunej i Tajvan.

Posljednjih meseci, nekoliko kanadskih političara pozvalo je na izgradnju novih cjevovoda do priobalnih izvoznih terminala kako bi se smanjila zavisnost od SAD. Međutim, regulatorne, finansijske i političke prepreke i dalje guše taj razvoj.

The post Kina postala glavni kupac kanadske nafte appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow