Izazovi u primjeni ESG principa
U posljednjih nekoliko godina, sve se više govori o održivom poslovanju i integraciji ESG principa u poslovne modele preduzetnika i kompanija. Iako svijest o značaju održivosti raste, implementacija ESG principa u Srbiji još uvijek je u fazi razvoja, a mnogi preduzetnici suočavaju se s izazovima prilagođavanja novim tržišnim zahtjevima. S obzirom na to da globalna […] Članak Izazovi u primjeni ESG principa se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

U posljednjih nekoliko godina, sve se više govori o održivom poslovanju i integraciji ESG principa u poslovne modele preduzetnika i kompanija. Iako svijest o značaju održivosti raste, implementacija ESG principa u Srbiji još uvijek je u fazi razvoja, a mnogi preduzetnici suočavaju se s izazovima prilagođavanja novim tržišnim zahtjevima. S obzirom na to da globalna ekonomija zahtijeva odgovorno poslovanje, raste pritisak na preduzetnike da se prilagode održivim praksama, što postavlja pitanje kako ubrzati proces integracije ESG faktora u poslovanje.
Iako preduzetnici u Srbiji prepoznaju značaj održivog poslovanja, implementacija ESG principa i dalje predstavlja izazov, posebno za malu i srednju privredu, kao i tradicionalne industrije. Velike kompanije, naročito one koje izvoze, brže implementiraju ove standarde, dok manji preduzetnici nailaze na prepreke poput nedostatka stručnosti i visokih početnih troškova. Privredna komora Srbije (PKS) igra ključnu ulogu u savjetovanju preduzetnika o ESG standardima, organizovanju obuka i pružanju pravnih savjeta. Iako je prepoznat značaj ESG faktora, potrebna su dalja ulaganja u specijalizaciju i jačanje kapaciteta za efikasniju implementaciju među preduzetnicima.
– Jedan od važnijih koraka bio je formiranje Responsible Business Huba, korisničkog servisa koji pomaže preduzetnicima da bolje razumiju zahtjeve tržišta EU i da se usklade sa zakonodavstvom vezanim za ESG. Kroz izradu ESG rječnika, prevođenje ključnih regulativa i obuke za preduzetnike, PKS pruža ključnu podršku u razumijevanju tržišnih zahtjeva i novih zakonodavnih obaveza – objašnjava Tanja Lindell, iz Privredne komore Srbije.
U FOKUSU:
- Kuda nas vodi globalna klimatska borba?
- Odaberite pravi put u električnu budućnost
- Podrška razvoju održivih rješenja

Zakonodavne promjene u Srbiji svakako će ići u pravcu usklađivanja sa globalnim i EU regulativama u oblasti ESG standarda. Iako trenutni zakonodavni okvir nije dovoljno razvijen, postoji jasna potreba za uvođenjem novih zakonskih okvira koji će omogućiti bolju zaštitu životne sredine, unapređenje društvene odgovornosti i bolju upravljačku praksu. To podrazumijeva usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zaštitom ljudskih prava, radnim uslovima, sigurnošću na radu, kao i boljim upravljanjem, posebno u pogledu transparentnosti i etičkog poslovanja.
Pored toga, važno je preduzetnicima pružiti edukaciju i adekvatnu pomoć u implementaciji ESG principa, kao i olakšati prelazak na zelene poslovne modele kroz finansijske podsticaje i poreske olakšice. Kako bi se ubrzala zelena transformacija, potrebno je obezbijediti odgovarajuće subvencije, obuke i savjete preduzetnicima, ali i motivisati ih da nađu inovativna rješenja, koja će im omogućiti da postanu konkurentniji na globalnim tržištima.
– Preduzetnici, naročito oni koji izvoze, prepoznaju potrebu za održivim poslovanjem, dok mnogi još uvijek oklijevaju zbog izazova poput visokih početnih troškova i nedostatka svijesti. Sektori poput energetike, poljoprivrede, proizvodnje i transporta pokazuju najveći potencijal za zelenu transformaciju, jer već postoje preduslovi za uvođenje zelenih tehnologija – dodaje Tanja Lindell.
Priredila: Milica Radičević
Tekst u cijelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE
Članak Izazovi u primjeni ESG principa se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






