Evo kako su poslovale sankcionisane kompanije bliske Dodiku

Firme koje su završile na „crnoj listi“ OFAC zaustavljene su u svom munjevitom usponu The post Evo kako su poslovale sankcionisane kompanije bliske Dodiku appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

Apr 24, 2025 - 06:11
Apr 24, 2025 - 06:12
 0  10
Evo kako su poslovale sankcionisane kompanije bliske Dodiku

BANJALUKA – Firme koje su završile na „crnoj listi“ Američke kanelarije za kontrolu imovine stranaca OFAC, gašenjem računa polovinom prošle godine zaustavljene su u svom munjevitom usponu ka milionskim zaradama.

Ove firme Amerikanci su označili kao dio mreže podrške ranije sankcionisanom predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i članovima njegove porodice, zbog čega su im banke pogasile sve račune i onemogućile dalje poslovanje.

Prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF), najveću neto dobit u 2024. ostvarila je “Infinity International Group” iz Banjaluke. Njihova dobit iznosila je 5,88 miliona KM na osnovu prihoda od 13,79 miliona KM.

Međutim, treba naglasiti da je ova firma poslovala samo do polovine godine, jer su im tada računi ugašeni.

Firma misterioznog vlasnika Đorđa Đurića (kojeg niko nije vidio niti upoznao, prim. aut), koji je nakon uvođenja sankcija navodno napustio sve te otišao u inostranstvo godinu ranije je prijavila prihod od „samo“ 4,7 KM miliona i dobit od dva miliona maraka.

U vrijeme uvođenja sankcija, pokušano je zaustavljanje gašenja i ove i drugih firmi bliskih uskom krugu oko Dodika i to kroz promjenu vlasništva, ali ne i ljudstva, pa je „Infinity“ prepisan na tadašnjeg vlasnika „Kaldera Company“ Milenka Čičića. Logično, ovo nije dalo nikakve rezultate, a lista sankcionisanih osoba samo je nastavila da se proširuje.

Iz „Kaldere“ u „Elpring“, ali samo na kratko

Odmah iza njih po dobiti je upravo “Kaldera Company” i njena nasljednica “Elpring”, takođe osnovana u neuspjelom pokušaju sprečavanja gašenja računa.

“Kaldera” je sa prihodom od 15,87 miliona KM imala dobit od 837.554 KM, dok je “Elpring” prijavio prihod od 6,13 miliona i dobit od 249.691 KM.

“Sirius 2010” postaje “Nimbus Innovations”

Samo godinu ranije, „Kaldera“ je imala prihod od 30,5 miliona KM i dobit od preko 1,9 miliona maraka.

Gubitke je zabilježila firma “Nimbus Innovations” iz Banjaluke, nastala nakon uvođenja sankcija “Siriusu 2010”. Za samo mjesec dana postojanja, koliko joj je trebalo da dospije na listu sankcionisanih, zabilježila je neto gubitak od 1,07 miliona KM, uz prihod preko 1,12 miliona.

Porodični restoran “Agape”, koji su vodile kćerka Gorica i snaha Ivana Dodik, ostvario je prihod od 308.459 KM i skromnu neto dobit od 154.295 KM.

Gorica Dodik zatvara restoran u Banjaluci

Godinu ranije, ovaj restoran zabilježio je prihod od 2,5 miliona maraka i dobit od preko pola miliona.

Zatvaranje restorana najavila je Gorica Dodik na mreži X u januaru uz objašnjenje da se našao na „crnoj listi“ i da su banke u Republici Srpskoj „putem usmene naredbe zaposlenih u američkoj ambasadi zatvorile račune restorana i tako onemogućile zaposlenima da primaju plate“.

Ono što nije napomenuto je da je „Agape“ za devet godina postojanja pobijedio na 66 tendera za reprezentacije, nabavke ugostiteljskih usluga i keteringa i na tome zaradio milione.

Nadrljali i pomagači

Za razliku od njih, firme “Fruit Eco” Gradiška i “Zelena jabuka” poslovale su sa gubicima. “Fruit Eco” je uz prihod od svega 221.288 KM prijavio neto gubitak od čak 1.007.196 KM, dok je “Zelena jabuka” godinu završila sa minusom od 135.022 KM. „Furit Eco“ je i ranije bio u minusu, pa je tako 2023. godine prijavio 464.000 maraka prihoda i gubitak od 781.000 maraka, dok „Zelena jabuka“ ranije nije podnosila finansijske izvještaje.

Podsjetimo, vlasnik firme “Zelena jabuka” je Mirko Dobrić, koji je od Dodikove porodice formalno preuzeo vlasništvo nad restoranom „Agape“ i firmom „Fruit eco“ nakon uvođenja sankcija.

Iz APIF-a su za CAPITAL potvrdili da se radi o podacima iz službeno dostavljenih finansijskih izvještaja, ali napominu da postoje i oni koji svoje izvještaje nisu dostavili.

Hronologija američkih sankcija u RS: Od labavih upozorenja do gašenja najvećih kompanija

„Ukoliko određeni podaci nedostaju ili nisu u potpunosti obuhvaćeni, razlog za to je činjenica da neka od navedenih pravnih lica do danas nisu dostavila svoje godišnje izvještaje za 2024. godinu“, navode iz Agencije, uz napomenu da će dodatne informacije biti dostupne čim ih preduzeća dostave.

Ovo se odnosi na kompanije “Prointer ITSS” i “Sirius 2010” koje svoje izvještaje za prošlu godinu nisu dostavile, a koje su u prethodnim godinama bile poznate kao pobjednici najvećih tendera koje su raspisivale indstitucije.

To bi bilo vrlo zanimljivo za upoređivanje sa prethodnim godinama, posebno ako se zna da je „Prointer“ u 2023. godini prijavio blizu 80 miliona KM prihoda i dobit od 25,5 miliona KM. U 2022. godini, ova firma zabilježila je prihod od preko 49 miliona KM i odbit od šest miliona KM.

Takođe, firma „Sirius 2010“ prijavila je 2023. godine 17,7 miliona KM prihoda i 2,1 milion KM dobiti, dok je u 2022. godine 5,45 miliona KM prihoda i 1,21 milion KM dobiti.

The post Evo kako su poslovale sankcionisane kompanije bliske Dodiku appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow