EU – Industrija odgovara na izazov 60.000 tona otpada iz lopatica do 2030.
Komponente savremenih vjetroturbina u velikoj mjeri — čak do 90 odsto — pogodne su za reciklažu, ali se problem lopatica i dalje izdvaja kao jedan od najvećih izazova na kraju njihovog životnog vijeka. Ipak, dobre vijesti stižu iz evropske industrije vjetra — prema podacima organizacije WindEurope, ostvaren je značajan napredak ka cilju da se 100 […] Članak EU – Industrija odgovara na izazov 60.000 tona otpada iz lopatica do 2030. se pojavljuje prvo na Energetski Portal.


Komponente savremenih vjetroturbina u velikoj mjeri — čak do 90 odsto — pogodne su za reciklažu, ali se problem lopatica i dalje izdvaja kao jedan od najvećih izazova na kraju njihovog životnog vijeka. Ipak, dobre vijesti stižu iz evropske industrije vjetra — prema podacima organizacije WindEurope, ostvaren je značajan napredak ka cilju da se 100 odsto demontiranih lopatica ponovo iskoristi, oporavi ili reciklira.
Ovaj napredak posebno je važan jer se u narednim godinama očekuje veliki talas vjetroturbina koje izlaze iz upotrebe, naročito manjih jedinica. Procjene pokazuju da će do 2030. godine u Evropi biti demontirano oko 14.000 lopatica, što predstavlja između 40.000 i 60.000 tona otpada, koji mora biti adekvatno zbrinut.
Kompanije za upravljanje otpadom širom Evrope već se pripremaju za ovaj izazov. Business in Wind otvara novu fabriku u Holandiji, Caremag ulaže 216 miliona eura u postrojenje za reciklažu rijetkih metala u Francuskoj, dok EnergyLOOP pokreće pogon za reciklažu lopatica u Španiji.
Pročitajte još:
- EIB povećala kontra-garancije za vjetroturbine na 6,5 milijardi eura
- Njemačka dodijelila koncesiju za vjetroelektranu od 1,2 GW u Sjevernom moru
- Irska pomjera granice – Testiranje stabilne mreže sa 80 odsto obnovljivih izvora
Iako su u toku brojni pilot-projekti i međusektorske saradnje koje testiraju nove tehnologije, visoka cijena reciklaže i dalje predstavlja prepreku. Zbog toga se kao održiva alternativa primjenjuje energetski oporavak, odnosno izvlačenje energije ili materijala iz otpada. Na primjer, cementna industrija koristi kompozitne materijale iz istrošenih lopatica kao gorivo, čime se smanjuje potreba za fosilnim izvorima i štedi do jedna tona CO₂ po toni otpada, u poređenju s klasičnim spaljivanjem.
Treći vid rješenja je ponovna upotreba lopatica kroz praktične i inovativne projekte. U Irskoj, kompanija BladeBridge koristi ih za izgradnju pješačkih mostova, dok u Holandiji BladeMade pravi igrališta i klupe.
Međutim, i dalje postoje sistemski izazovi kao što su nejasna klasifikacija otpada, neusklađeni EU propisi i ograničena konkurentnost reciklažnih tehnologija. WindEurope poziva evropske zakonodavce da direktive o otpadu pretvore u regulative, kako bi se osigurala dosljedna primjena širom Unije i uspostavili posebni šifre otpada za vjetrogeneratorske komponente, u okviru Evropske liste otpada i Pravilnika o transportu otpada.
Energetski portal
Članak EU – Industrija odgovara na izazov 60.000 tona otpada iz lopatica do 2030. se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






