Čovjek živio 100 dana sa srcem od titanijuma BiVACOR izvan bolničkih uslova
Australijanac u četrdesetim godinama postao je prvi čovek na svijetu koji je napustio bolnicu sa potpuno vještačkim srcem od titanijuma. I ne samo to – živio je sa ovim srcem oko tri mjeseca. Da vas ne rastužimo – nije umro, titanijumsko srce je bila privremena pumpa do trenutka kada je dobio donorsko srce. Ovaj uređaj, […] The post Čovjek živio 100 dana sa srcem od titanijuma BiVACOR izvan bolničkih uslova appeared first on Nauka govori.

Australijanac u četrdesetim godinama postao je prvi čovek na svijetu koji je napustio bolnicu sa potpuno vještačkim srcem od titanijuma. I ne samo to – živio je sa ovim srcem oko tri mjeseca. Da vas ne rastužimo – nije umro, titanijumsko srce je bila privremena pumpa do trenutka kada je dobio donorsko srce. Ovaj uređaj, nazvan BiVACOR, služi kao privremeno rješenje za pacijente s terminalnim zatajenjem srca dok čekaju transplantaciju donorskog organa. Do sada su svi pacijenti sa ovim srcem morali ostati u bolnici pod stalnim nadzorom.
Iako se za srce vezuju mnoga romantična uvjeranja, ovaj organ je ništa durog do jedna pumpa sa električnim impulsom koja tjera krv, a time i hranljive materije kroz tijelo. Ako oslabi ili zataji, drugi dijelovi tijela pate i odumiru. Sjećate se scene iz filma Apocalypto, kada srce izvađeno iz čovjeka nastavlja da kuca? To je zaista tako… srce mođe samostalno da kuca neko vrijeme.
Maglev sistem
BiVACOR predstavlja potpuni preokret u dizajnu veštačkih srca. Dok postojeće tehnologije totalne vještačke srčane pumpe (TAH) koriste sisteme sa fleksibilnim polimernim dijafragmama za pomeranje krvi, BiVACOR TAH je elektro-mehanička rotaciona krvna pumpa. Njegova glavna inovacija leži u jednostavnoj konstrukciji – koristi samo jedan motor i jedan magnetno levitirajući rotor koji istovremeno pumpa krv u tijelo i pluća. Magnetna levitacija (MAGLEV) ovog rotora omogućava rad bez mehaničkog habanja. I da – to je isti principu na kojem se zasniva i sistem vozova Maglev. Sam titanijum je otporan na koroziju i ima visoku biokompatibilnost. Spoljašnji kontroler i punjivi baterijski sistem omogućavaju kretanje bez potrebe za stalnim povezivanjem na strujni izvor.
Alternativa donorskom srcu i kao privremeno srce
BiVACOR je djelo australijskog biomedicinskog inženjera Daniela Timmsa, koji je osnovao kompaniju istog imena s kancelarijama u Kaliforniji i Australiji. U Sjedinjenim Američkim Državama skoro sedam miliona odraslih ljudi boluje od srčane insuficijencije, dok se svake godine obavi samo oko 4.500 transplantacija, što je daleko manje od potrebnog broja zbog nedostatka donorskih organa. Zbog toga neki kardiolozi smatraju da bi BiVACOR mogao postati trajna alternativa za pacijente koji ne ispunjavaju kriterijume za transplantaciju, poput starijih osoba ili onih s dodatnim zdravstvenim problemima.
Iako je uređaj još u ranoj fazi kliničkih ispitivanja, uspeh ovog slučaja pruža vredne uvide u to kako pacijenti mogu funkcionisati s ovim srcem u realnim uslovima, van bolničkog nadzora. Ovo otvara vrata ka budućnosti u kojoj bi titanijumsko srce moglo spasiti živote onih koji nemaju drugu opciju.
Napomena: ovaj tekst je obrada članaka u Nature i Smithsonian
The post Čovjek živio 100 dana sa srcem od titanijuma BiVACOR izvan bolničkih uslova appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






