Sporna biogoriva: Obmana o palminom otpadu ugrožava zelene ciljeve
Evropske politike koje se tiču biogoriva dovele su do ozbiljnih ekoloških problema, uključujući globalno krčenje šuma. Biogoriva su proizvedena preradom biomase – organskih materijala poput biljaka, poljoprivrednih ostataka ili otpada. Ipak, uslijed negativnih posljedica, Evropska unija je odlučila da se okrene održivijim rješenjima – biogorivima na bazi otpada, kao što su korišteno jestivo ulje, životinjske […] Članak Sporna biogoriva: Obmana o palminom otpadu ugrožava zelene ciljeve se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Evropske politike koje se tiču biogoriva dovele su do ozbiljnih ekoloških problema, uključujući globalno krčenje šuma. Biogoriva su proizvedena preradom biomase – organskih materijala poput biljaka, poljoprivrednih ostataka ili otpada.
Ipak, uslijed negativnih posljedica, Evropska unija je odlučila da se okrene održivijim rješenjima – biogorivima na bazi otpada, kao što su korišteno jestivo ulje, životinjske masti, ali i otpad iz proizvodnje palminog ulja.
Nova strategija je ponovo naišla na probleme. Došlo je do naglog porasta uvoza ostataka iz proizvodnje palminog ulja – otpadne tečnosti koje nastaju tokom prerade palminog ploda.
Pročitajte još:
- Evropska komisija pokrenula javnu raspravu o novoj Strategiji za bioekonomiju EU
- Slovenija uvodi novi zakon kojim marketima zabranjuje bacanje hrane
- Međunarodni dan nultog otpada 2025: Fokus na održivosti u modi i tekstilu
Organizacija Transport & Environment (T&E) u svom najnovijem izvještaju upozorava da se u EU prijavljuje znatno više ovih ostataka nego što je uopšte moguće da bude proizvedeno. Ovakav nelogičina slijed nakon nove strategije ukazuje na mogućnost manipulacije prilikom proizvodnje, tačnije da se za biogoriva koristi običan palmin proizvod, ali se lažno prikazuje kao otpad kako bi se izbjegle zabrane i stroge ekološke regulative.
Ukoliko se ove sumnje potvrde, to bi značilo da se pod okriljem ekoloških i zelenih rješenja zapravo i dalje podržava industrija palminog ulja, koja je poznata po svom negativnom uticaju na tropske šume i biodiverzitet. Dakle, zapravo se krče šume kako bi se proizvodilo biogorivo, da bi se dalje štedio CO2, dok zapravo nestaju šume koje ga apsorbuju.
Energetski portal
Članak Sporna biogoriva: Obmana o palminom otpadu ugrožava zelene ciljeve se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






