Solarna energija u EU usporava: 2025. godina označava kraj decenijskog rasta
Po prvi put u posljednjih deset godina, tržište solarnih fotonaponskih elektrana u Evropskoj uniji zabilježiće pad – pokazuje nova analiza koju je objavila organizacija SolarPower Europe. Prema najvjerovatnijem scenariju, tokom 2025. godine očekuje se smanjenje godišnje instalacije novih kapaciteta za 1,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U konkretnim brojkama, EU bi 2025. trebalo da […] Članak Solarna energija u EU usporava: 2025. godina označava kraj decenijskog rasta se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Po prvi put u posljednjih deset godina, tržište solarnih fotonaponskih elektrana u Evropskoj uniji zabilježiće pad – pokazuje nova analiza koju je objavila organizacija SolarPower Europe. Prema najvjerovatnijem scenariju, tokom 2025. godine očekuje se smanjenje godišnje instalacije novih kapaciteta za 1,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
U konkretnim brojkama, EU bi 2025. trebalo da instalira 64,2 GW solarnih kapaciteta, što je manje u poređenju sa 65,1 GW iz 2024. godine. Ovaj pad dolazi nakon izuzetne ekspanzije tržišta u 2022. i 2023. godini, kada je zabilježen rast od čak 47 odsto, odnosno 51 odsto. Iako će ukupna instalisana snaga do kraja godine dostići planiranih 402 GW, ispunjenje ciljeva za 2030. godinu, koji predviđaju 750 GW, postaje sve manje izvesno. Ako se trenutni trendovi nastave, EU će do kraja decenije imati svega 723 GW.
Glavni razlog usporavanja rasta je nagli pad tržišta kućnih solarnih sistema, posebno u zemljama koje su bile nosioci rasta u prethodnim godinama – Italiji, Holandiji, Austriji, Belgiji, Češkoj i Mađarskoj. Sa slabljenjem efekata energetske krize iz 2022. i povlačenjem državnih podsticaja bez adekvatnih zamjena, instalacije na krovovima stambenih objekata bilježe kolaps – u nekim slučajevima veći od 60 odsto u odnosu na 2023. godinu. Sličan trend biljeeže i Poljska, Španija i Njemačka, sa padom od preko 40 odsto.
Pročitajte još:
- Azijsko tržište predvodilo je rast isporuka PV invertora u 2024.
- Solarna energija po prvi put najveći izvor struje u EU
- Šta treba znati o dvostranim solarnim panelima?
Ipak, segment solarne energije komunalnih razmjera nastavlja da raste i 2025. godine biće zaslužan za približno polovinu novih kapaciteta. Rekordne aukcije sprovedene u 2024. godini – sa dodijeljenih 20 GW širom EU – podstakle su ovaj segment, naročito u Njemačkoj i Bugarskoj. Njemačka prednjači u solarnim aukcijama, a prate je Holandija, Francuska, Italija, dok Poljska i Irska najavljuju širenje svojih kapaciteta.
Jedan od ključnih mehanizama rasta – korporativni ugovori o kupovini energije (cPPA) – suočava se sa izazovima. Sa padom cijena električne energije, interesovanje kompanija za potpisivanje ovih dugoročnih ugovora je oslabilo, što je dovelo do pada broja novih ugovora za 41 odsto između prvog i drugog kvartala ove godine.
Iako je solarna energija sve prisutnija u svakodnevnom energetskom miksu – u junu je, po prvi put, bila najveći pojedinačni izvor električne energije u EU – aktuelni trendovi pokazuju da bez strateških korekcija u podsticajnim šemama i jačanja tržišnih mehanizama, Evropa rizikuje da propusti ključne ciljeve energetske tranzicije do 2030. godine, poručuju iz udruženja SolarPower Europe.
Energetski portal
Članak Solarna energija u EU usporava: 2025. godina označava kraj decenijskog rasta se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






