Domaćinstvo novog doba – farma kao energetski proizvođač
U pitomom kraju nadomak Uba nalazi se firma koja već generacijama njeguje tradiciju i posvećenost poljoprivredi – preduzeće „Stočar LSB d. o. o.” Porodična priča prenosila se generacijama, dok 1991. godine nije i formalno osnovano preduzeće, duboko ukorijenjeno u zemlju i običaje porodice Leontijević. Danas se na imanju obradi čak 1.400 hektara obradivih površina, od […] Članak Domaćinstvo novog doba – farma kao energetski proizvođač se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

U pitomom kraju nadomak Uba nalazi se firma koja već generacijama njeguje tradiciju i posvećenost poljoprivredi – preduzeće „Stočar LSB d. o. o.” Porodična priča prenosila se generacijama, dok 1991. godine nije i formalno osnovano preduzeće, duboko ukorijenjeno u zemlju i običaje porodice Leontijević. Danas se na imanju obradi čak 1.400 hektara obradivih površina, od čega su 1.000 hektara pod kukuruzom i 400 pod pšenicom – sve sa ciljem ishrane životinja isključivo hranom proizvedenom na sopstvenim njivama. Taj zatvoreni krug proizvodnje – od njive do trpeze – temelj je povjerenja koje potrošači imaju u proizvode.
Žitarice se čuvaju u silosima kapaciteta 30.000 tona, dok se kabasti dio hrane skladišti direktno na farmama. U okviru silosa nalazi se miješaona za pripremu gotovih smjesa za junad.
Srce ove priče čine zapravo dve farme – Farma Orašac, sa kapacitetom od 2.000 grla, i Farma Radobić, koja trenutno može da prihvati 1.000 grla, ali je u procesu rekonstrukcije, nakon čega će moći da primi još 500 grla.
Međutim, samoodrživost firme ogleda se i u proizvodnji električne energije. Na farmi Radobić je u završnoj fazi izgradnja biogasnog postrojenja snage 1 MW, koje će se napajati organskim otpadom sa farmi i silosa.
Kompanija MT-KOMEX, specijalizovana za izgradnju solarnih elektrana, koja posjeduje i potrebno znanje o energetskoj infrastrukturi, ima višegodišnju saradnju sa preduzećem „Stočar LSB”, koja je započela instalacijom dvije solarne elektrane na krovovima objekata firme. Prva solarna elektrana, snage 40 kW, nalazi se na objektu koji je registrovan kao prozjumer, što znači da dio proizvedene energije koristi direktno na licu mjesta, dok se višak predaje u mrežu. Ova elektrana trenutno pokriva oko 80 odsto potreba objekta. Druga elektrana, snage 350 kW, takođe je montirana na krovovima objekata firme.
U FOKUSU:
- GreenCleanS kao odgovor na ekološke izazove regeneracije ulja
- Put od dva do sedam TW solarne energije – izazovi i perspektive do 2030.
- Tržište koje pokreće tranziciju: SEEPEX u srcu nove energetske ere
Na osnovu uspješne realizacije ovih projekata i kvalitetne tehničke podrške, firma se ponovo obratila kompaniji MT-KOMEX za radove na energetskom povezivanju biogasnog postrojenja koje se gradi na farmi Radobić i koje će imati instaliranu snagu od 1 MW.
Za potrebe biogasnog postrojenja u završnoj fazi izgradnje, kompanija MT-KOMEX je realizovala sljedeće ključne elektroenergetske radove. Izvedene su dvije trafostanice: prva je namijenjena napajanju sopstvene potrošnje farme i postrojenja i ujedno sadrži priključno razvodno postrojenje za ceo kompleks, koje će po priključenju preći u vlasništvo Elektrodistribucije. Druga trafostanica, instalirane snage 1.600 kVA, projektovana je kao priključna trafostanica za biogasnu elektranu, sa kompletnom niskonaponskom opremom i srednjenaponskim postrojenjem proizvođača Schneider. U okviru ove trafostanice nalazi se i step-up transformator – podiže se sa niskog napona (izlaz iz kogenerativne jedinice) na srednji napon (10 kV), čime se obezbjeđuju uslovi za priključenje na mrežu.
Na ovaj način MT-KOMEX je omogućio da se proizvedena električna energija iz bio-gasa efikasno koristi i plasira u mrežu, čime se zatvara energetski krug i dodatno unapređuje održivost cjelokupnog sistema preduzeća „Stočar LSB”.
Priredila: Milica Vučković
Tekst u cijelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ČISTA ENERGIJA
Članak Domaćinstvo novog doba – farma kao energetski proizvođač se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






