Pećina Ledenica – savršenstvo otrgnuto od očiju javnosti

Pećina Ledenica, po nekim stručnjacima najljepša pećina nekadašnje Jugoslavije. Otrgnuta od očiju javnosti i dalje fascinira svoje rijetke posjetioce, a da biste uživali u njenoj ljepoti i bogatstvu, treba malo… The post Pećina Ledenica – savršenstvo otrgnuto od očiju javnosti appeared first on Putovanja za pet.

Jul 28, 2025 - 12:27
 0  10
X
Pećina Ledenica – savršenstvo otrgnuto od očiju javnosti

Pećina Ledenica, po nekim stručnjacima najljepša pećina nekadašnje Jugoslavije.

Otrgnuta od očiju javnosti i dalje fascinira svoje rijetke posjetioce, a da biste uživali u njenoj ljepoti i bogatstvu, treba malo više da se potrudite, ali nije nemoguće.

Ponekad odete u neku pećinu da vidite pregršt stalaktita i stalagmita, pa i po neki veliki pećinski stub. U drugu odete da vidite podzemno jezero i bigrene kade. Za treće vas nagovore zbog prekrasnih draperija, orgulja ili pećinskog pauka.

A pećina Ledenica ima svega u izobilju u svojim ogromnim dvoranama sakrivenim u jednom malom selu nadomak Bosanskog Grahova!

Pećina Ledenica - šta posjetiti u BiH

O kakvoj ljepoti se ovdje radi!!!

Na 4 km od magistralnog puta Drvar – Bosansko Grahovo, u selu Resanovci, nadomak granice sa Hrvatskom, smjestila se pećina Ledenica.

Nekada je bila odredište preko 150.000 turista godišnje, a sada nakon ratnih dešavanja prepuštena sama sebi i svojoj ljepoti, primi tek po nekog posjetioca provedenog pod vođstvom onih koji je u dušu poznaju i to pod veoma kontrolisanim uslovima i velikim nadzorom.

O Ledenici se pisalo još 1878. godine kada je engleski arheolog i putopisac A. J. Evans pisao da se stanovništvo sa ovih prostora iz pećina snabdijeva vodom, da stoka u njima planduje i da služe za skrivanje.

Kićeni svatovi u pećini Ledenica

Detaljnije istraživanje je sproveo profesor Lazarević 1978. godine, koji je davao imena dvoranama, nakitu i koji ju je smatrao najljepšom u bivšoj Jugoslaviji. Vjerujte da bi se ovaj njegov sud mogao za ozbiljno smatrati i tačnim.

Pećina Ledenica se smatra među najatraktivnijim pećinama u regiji, pa i u Evropi.

Najbogatija je pećina kalcitom u Evropi.

Karakteristične su za nju i erozivne forme, odžaci, ponori, vigledi, čim se ne mogu pohvaliti baš sve pećine, pa i neke poznatije.

Zanimljiva mjesta u BiH

Po zapremnini i koncentraciji pećinskog nakita u odnosu na ukupnu zapreminu, po mišljenju stručnjaka, pećina Ledenica se smatra u rangu sa Postojnskom jamom.

Kada se vi uvučete već u njenu prvu dvoranu, pa obasjate čeonim lampama te svjetlucave gorostase od nakita, ispunite prostranstvo dvorane uzvicima čuđenja koji vam se kroz eho vraćaju, shvatićete zbog čega svi u superlativu pričaju o pećini Ledenici.

Možete vi proći kroz 13 njenih dvorana u dužini od 697,50 m, a smatra se da je njena ukupna dužina oko 20 km.

Tamni Vilajet - pećina Ledenica

Redaju se dvorane čudnih naziva Tamni vilajet, Mramorna dvorana, Sala stalaktita, Mlada Bosna, Kićeni svatovi, Mlada i djeveri, Baš Čelik…. A još čudniji su nazivi nakita: Karavan, Začarana šuma, Minsko polje, Hajduci, Uskoci, Stari Vujadin, Kićeni svatovi…

Neki nazivi nakita imaju i šaljive nazive, ali o tome neka vam ispričaju pri posjeti. Nije baš sve za blog.

Obasjavate vi stidno lampama hale od dvorana koje su visoke i do 25 m, a široke i do 40 m.

Nižu se giganti od pećinskih stubova visoki u prosjeku od 2-10 m, a nerijetko i preko 10-15 m, a debeli 15-20 cm.

Sa stropova vise stalaktiti dugački i do 3-4 m.

Pećina Ledenica u BiH

Redaju se gorostasi od stalagmita. Tu su i orgulje i bubnjevi po kojima se da i zasvirati.

U tkz Koncertnoj dvorani se i zapjevalo. Kakva akustika, kakva dvorana, kakvo bogatstvo nakita.

Presijava se kalcit pod slabašnom svjetlošću na nakitu.

Nižu se različite boje nakita, od bijele, žute, oker, smeđe, pa sve do crne.

A mi, mi sve više u oduševljenju. Ne smatramo se neiskusnim po broju posjećenih veoma poznatih pećina, ali vjerujte da je pećina Ledenica zaista ostavila snažan utisak na nas. Kakvo je ovo savršenstvo?!

Najljepša mjesta za obići u BiH

Jedan od drugara je vidio i pećinskog pauka, pohvalio se našem stručnom vodiču, pa su zajedno uživali u njegovom prisustvu.

Mi ostali smo uskraćeni za tu čast da ga vidimo, ali i bolje je. Nježna je to životinja, osjetljiva na svjetlost, a tek na dodir. Neka ostane i dalje skrivena od očiju nas radoznalih.

Otkud naziv pećina Ledenica?

U ulaznoj dvorani pećine se formira led i zadržava se vrlo, vrlo dugo, skoro do jula, otuda pećina i nosi naziv Ledenica.

Kad uđete u njenu unutrašnjost i zapljusne vas hladan vazduh od 9ﹾC, shvatićete kako je moguće da se led ne topi tako brzo.

Kako posjetiti pećinu Ledenicu

Pećina Ledenica je 1979. godine bila otvorena za posjete. Imala je uređene staze, rasvjetu, 25 zaposlenih. Okolo su bili ugostiteljski objekti.

Primala je ona oko 150.000 posjetilaca godišnje i to iz mnogih evropskih zemalja.

Nakon poslednjeg rata, pećina Ledenica je napuštena. Rasvjete nema, staze su nesigurne, dotrajale, na pojedinim mjestima ih i nema.

Ulaz je otvoren, kapija otključana, tako da se nerijetko lomi nakit, pa čak i roštilja u njenim prvim dvoranama.

Samostalan obilazak nikako ne preporučujemo, prvenstveno iz bezbjedonosnih razloga, ali je i ljepše kada vas neko provede i ispriča vam sve o ovoj ljepotici.

Ako vam treba vodič, molim vas PIŠITE.

Kako posjetiti pećinu Ledenicu

Mi imamo kontakt osobe koja vas pod budnim okom može provesti kroz pećinu i ispričati vam sve o njoj baš onako kako je nama.

Šteta bi bilo da ne doživite pećinu Ledenicu.

Korisne informacije za obilazak pećine:

  • Obilazak traje 1.5 h.
  • Ponesite čeonu lampu.
  • Obujte neklizajuće patike.
  • Obucite topliju garderobu, jer je unutra konstantno 9C.
  • Očekujte da ćete se možda i isprljati, ali ništa strašno.
  • Ne možete dječijim kolicima proći kroz pećinu.
  • Na određenim mjestima vam treba pomoć druge osobe da savladate prelazak na viši nivo (Ništa strašno, ali vam treba nečija ruka za podršku i informacija gdje je bezbjedno stati).
  • Na pojedinim dionicama je staza vrlo klizava. Uz oprez i praćenje uputstva od strane vodiča, sve prođe bez problema.

Kako doći do pećine Ledenica?

Na 4 km od magistralnog puta Drvar – Bosansko Grahovo, u selu Resanovci se nalazi pećina Ledenica.

Skretanje ka pećini je obilježeno znakom.

Pred vama su 3 km asfalta mogućeg za prolazak autom i preostaje vam 1 km pješke asfaltiranom stazom.

Moram priznati da je pećina Ledenica baš ostavila snažan utisak na nas, baš snažan.

Jedino nam ostaje žal što vama fotografijom ne možemo u potpunosti dočarati njenu ljepotu, jer pećina Ledenica nije osvijetljena, uređena za turističke posjete, pa je teško slikom obuhvatiti njeno prostranstvo i bogatstvo.

Ali, nemojte se samo na pećini zadržati u ovim krajevima. Obavezno, ali obavezno produžite do Šatorskog jezera i planine Šator.

The post Pećina Ledenica – savršenstvo otrgnuto od očiju javnosti appeared first on Putovanja za pet.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow