Gdje je more čisto – kvalitet vode u EU od zadovoljavajućeg do odličnog
Ljeto i visoke temperature, osim što nas mame na more, sve češće “tjeraju” da spas od vrućine potražimo i na jezerima, rijekama i lokalnim kupalištima. Iako ova mjesta pružaju osvježenje, važno je znati da voda, posebno tokom sušnih perioda, može sadržavati štetne mikroorganizme. Zbog nižeg vodostaja i slabijeg protoka povećava se rizik od bakterija zbog čega je preporučljivo pratiti informacije o […] Članak Gdje je more čisto – kvalitet vode u EU od zadovoljavajućeg do odličnog se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Ljeto i visoke temperature, osim što nas mame na more, sve češće “tjeraju” da spas od vrućine potražimo i na jezerima, rijekama i lokalnim kupalištima. Iako ova mjesta pružaju osvježenje, važno je znati da voda, posebno tokom sušnih perioda, može sadržavati štetne mikroorganizme. Zbog nižeg vodostaja i slabijeg protoka povećava se rizik od bakterija zbog čega je preporučljivo pratiti informacije o kvalitetu vode i birati provjerena kupališta.
Evropska unija analizirala preko 22.000 kupališta širom svih 27 zemalja članica EU, kao i u Albaniji i Švajcarskoj. Najnovija procjena kvaliteta vode za kupanje u Evropi za sezonu 2024, objavljena je krajem jula ove godine i ukazuje na to da se kvalitet vode na evropskim plažama značajno poboljšao u posljednjih nekoliko decenija.
Izvještaj pokazuje da je više od 85 odsto praćenih lokacija prošle godine zadovoljilo standarde Evropske unije za odličan kvalitet vode za kupanje. Čak 96 odsto svih zvanično označenih kupališta u EU ispunilo je minimalne standarde kvaliteta.
Kvalitet vode za kupanje se ocjenjuje prema dva mikrobiološka parametra, prisustvu bakterija Ešerihija koli i crijevnih enterokoka, u skladu s minimalnim standardima kvaliteta definisanim u Direktivi o vodi za kupanje. Zbog osjetljivosti morskih ekosistema i velikog broja posjetilaca tokom sezone, primorska kupališta podliježu strožim mikrobiološkim standardima nego kopnena kupališta.
Na Kipru, Bugarskoj, Grčkoj, Austriji i Hrvatskoj, čak 95 odsto ili više svih kupališta ima vodu odličnog kvaliteta. Samo 1,5 odsto kupališta u EU ocijenjeno je kao lošeg kvaliteta.
Pročitajte još:
- Sredozemno more proglašeno zonom stroge kontrole emisija sumporovih oksida
- Ugroženo Baltičko more – Porast bakterija i smanjenje kiseonika zabrinjavaju naučnike
- Ekološka kriza: Izlivanje mazuta u Kerčkom moreuzu
Za Hrvatsku, poznatu po čistom Jadranskom moru, praćenje se sprovodi redovno, a veliki broj kupališta već godinama ima ocjenu „odličan” prema standardima EU.
Bugarska, sa svojom obalom na Crnom moru i brojnim unutrašnjim kupalištima, takođe učestvuje u ovom sistematskom praćenju.U sezoni 2024. sva prijavljena kupališta u Bugarskoj ispunila su minimalne standarde kvaliteta, te su time svrstana u kategorije „zadovoljavajuće” ili bolje.
Kupališta u Grčkoj često se rangiraju među najboljima u Evropi po kvalitetu vode.
Kada je riječ o kvalitetu vode u Španiji 88 odsto kupališta ima visok kvalitet vode i spada u kategoriju odličan.
Kako se analizira voda?
Svaka voda za kupanje koju prijavi neka od zemalja učesnica mora imati utvrđen kalendar monitoringa prije početka kupališne sezone.
Uzorak se uzima neposredno prije početka svake kupališne sezone, tokom sezone najmanje četiri uzorka tako da razmak između dva uzorkovanja ne smije biti duži od jednog mjeseca. Pored kalendara monitoringa, u procjeni se uzimaju u obzir i podaci iz posljednjeg četvorogodišnjeg perioda.
Članak Gdje je more čisto – kvalitet vode u EU od zadovoljavajućeg do odličnog se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






