Desetine novih bušotina u Egiptu za jačanje domaće proizvodnje – solarni potencijal ostaje neiskorišten

Egipat je započeo ambiciozne projekte bušenja nafte u regionu Istočne pustinje, s ciljem jačanja domaće proizvodnje i smanjenja oslanjanja na uvoz energenata. Istočna pustinja u Egiptu nalazi se između rijeke Nil i Crvenog mora. Proteže se duž istočne obale zemlje, od sjevera (u blizini Sueckog zaliva) pa sve do granice sa Sudanom na jugu. Tokom […] Članak Desetine novih bušotina u Egiptu za jačanje domaće proizvodnje – solarni potencijal ostaje neiskorišten se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Apr 25, 2025 - 06:21
 0  7
Desetine novih bušotina u Egiptu za jačanje domaće proizvodnje – solarni potencijal ostaje neiskorišten

Egipat je započeo ambiciozne projekte bušenja nafte u regionu Istočne pustinje, s ciljem jačanja domaće proizvodnje i smanjenja oslanjanja na uvoz energenata. Istočna pustinja u Egiptu nalazi se između rijeke Nil i Crvenog mora. Proteže se duž istočne obale zemlje, od sjevera (u blizini Sueckog zaliva) pa sve do granice sa Sudanom na jugu.

Tokom narednih godinu dana planirano je bušenje čak 75 novih naftnih bušotina na području obližnjeg zaliva, u okviru inicijative koju predvodi Državna naftna korporacija Egipta (EGPC) i njena filijala General Petroleum Company (GPC), kako prenose svjetski mediji.

Ovaj strateški projekat dio je šire nacionalne energetske politike, usmjerene ka povećanju ukupne proizvodnje sirove nafte za 9 odsto u fiskalnoj godini 2024/2025, odnosno na oko 637.000 barela dnevno. Samo iz novoaktiviranih bušotina očekuje se dodatnih 7.500 barela dnevno, čime bi lokalna proizvodnja u ovom regionu porasla na ukupno 9.000 barela dnevno, kako je objašnjeno na sajtu Državne Informativne Službe.

Za realizaciju projekta angažovana su tri savremena postrojenja za bušenje, od kojih je jedno već pušteno u rad. Svaka jedinica raspolaže snagom od 1.000 konjskih snaga.

Pročitajte još:

Energetska slika Egipta

Prema nedavnom izvještaju EMBER-a, Egipat je tokom 2024. godine proizveo svega 11 odsto električne energije iz izvora sa niskim emisijama ugljenika, što je u velikoj mjeri ispod globalnog prosjeka koji iznosi 41 odsto. Po ukupnoj potrošnji električne energije, Egipat se te godine rangirao kao 24. zemlja na svijetu.

Najveći pojedinačni izvor čiste energije u zemlji ostaje hidroenergija, sa udijelom od šest odsto, dok energija vjetra i sunca zajedno čine samo 4,8 odsto proizvodnje.

Istovremeno, fosilna goriva su činila čak 89 odsto ukupne proizvodnje električne energije, potvrđujući visoku zavisnost zemlje od gasa i nafte. Iako su emisije CO₂ po glavi stanovnika bile 1,2 tone, što je ispod svjetskog prosjeka, ukupne emisije iz sektora elektroenergetike su porasle više od tri i po puta u poslednje dvije decenije. Taj rast uglavnom je posljedica intenzivnog povećanja proizvodnje prirodnog gasa, u pokušaju da se zadovolji utrostručena potražnja za električnom energijom.

Uprkos značajnom potencijalu u oblasti obnovljivih izvora energije – posebno solarne energije zahvaljujući geografskom položaju – Egipat nastavlja da ulaže u razvoj svojih fosilnih resursa. Zemlja raspolaže bogatim nalazištima nafte i gasa, što joj omogućava da zadrži domaću proizvodnju, naročito u oblastima Sueckog zaliva i Istočne pustinje.

Energetski portal

Članak Desetine novih bušotina u Egiptu za jačanje domaće proizvodnje – solarni potencijal ostaje neiskorišten se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow